„A Tisza Párt első országos kongresszusa, amelyet 2025. július 12-én rendeztek Nagykanizsán, és a magyar médiatér figyelmét meghatározóan felkeltette. A párt programját, jelöltállítási folyamatát és Magyar Péter beszédét különböző médiumok eltérő nézőpontokból és hangvételben közvetítették. Míg egyes portálok támogató vagy épp kritikátlan stílusban tálalták a történéseket, mások erősen támadó vagy gunyoros hangnemet ütöttek meg. Az alábbi sajtókörképben tíz médium – 444, Index, Telex, HVG, 24.hu, Magyar Hang, Magyar Nemzet, Mandiner, Pesti Srácok és Origo – tudósításait vizsgáljuk, különös tekintettel a hangvételre, a programismertetés részletességére, a távolságtartásra és az esemény értelmezési kereteire. Sajtókörkép következik.
A 444 három külön cikkben számolt be az eseményről. A beszámolók érzékelhetően pártoló hangvételűek, Magyar Péter üzeneteit kritikátlanul közlik, gyakran saját kommentár nélkül. A portál rendszeresen hangsúlyozza a Tisza Párt kampányának »újdonságértékét«, miközben szinte teljes mértékben átvéve közli a párt szóhasználatát és világképét.
A következő idézet jól mutatja a szerzői azonosulást a párt kampányüzeneteivel:
»Magyar Péter és a Tisza Párt a hétvégén ráfordultak a választási kampányuknak arra a részére, amiben már nem csak Orbán Viktor és a Fidesz hazugságaira szeretnék ráirányítani a figyelmet, hanem abból is felvillantanának valamit, mi a tervük arra az esetre, ha megnyernék a 2026-os választást.«
A szerkesztőségi pozíciót leleplezi az ezt követő ironikus átvezetés:
Ezek voltak a száraz tények, és most jöjjön Lajkó Fanni az Alapjogokért Központtól! Tisztázzunk egy-két dolgot!
Bár egyes információk – például a jelöltek kiválasztásának elhúzódása – kevésbé kedveznek a Tiszának, ezek háttérbe szorulnak vagy nem hangsúlyosan jelennek meg a portál beszámolóiban.
Az Index élő közvetítésben számolt be a kongresszusról, összefoglalója túlnyomórészt semleges volt. Beemeltek kritikát is – például Takács Péter egészségügyi államtitkár posztját –, de nem foglaltak állást:
…egy külföldről finanszírozott, olcsó lufi, ami ki fog pukkanni
– idézték Takácsot, de ezt nem erősítették meg vagy cáfolták.
A portál tudósítása nem állt be egyik értelmezési keret mögé sem, és törekedett a távolságtartásra. Az Index jellemzően kerülte az érzelmi minősítéseket, és főként az események kronológiájára koncentrált, így a párt belső üzenetei csak rövid kivonatok formájában jelentek meg.
A Telex élő közvetítése visszafogott, tárgyszerű hangnemben ismertette a történteket. Az alábbi idézet jól példázza a szerzői távolságtartást:
A hivatal vizsgálni fogja ‘a világ legnagyobb bankrablását is’… Magyar Péter szerint ez a hivatal egy szuperjogokkal bíró intézmény lesz…
A beszámoló információközlő jellegű, nem próbálja minősíteni vagy kiszínezi az elhangzottakat. A portál szerzői a szövegben következetesen kerülték a jelzők vagy minősítések használatát, és nem reflektáltak a beszédek stílusára vagy hatására.
A HVG címében is a párt fő ígéretét emelte ki:
Magyar Péter a Tisza-kongresszuson: Nemzeti vagyonvédelmi és -visszaszerzési hivatalt állítunk fel…
A cikkben hiányzik az újságírói távolságtartás, a beszéd egy az egyben kihirdettetik a platformon, ideértve a motivációs idézetszerű részeket is:
Mindenkire szükségünk lesz… fogjuk egymás kezét és ne engedjék, hogy szétválasszák őket.
A HVG tehát nemcsak tematikusan emelte ki a párt programját, hanem retorikailag is közelebb hozta azt az olvasóhoz, idézetekbe ágyazva Magyar Péter hangját.
A 24.hu cikke kiegyensúlyozott, részletes, informatív, a címben azonban prominens helyet kapott a pártprogram:
Magyar Péter bejelentette a Tisza New Dealjét…
A beszámoló nem volt különösebben kritikus, de nem is dicsőítő hangvételű – főként a programismertetésre koncentrált. A szerzők hangsúlyosan kiemelték a gazdaságpolitikai célokat, és külön figyelmet szenteltek az oktatással, egészségüggyel kapcsolatos tervekre, a párt szakpolitikai pozícióját értelmezve.
A Magyar Hang élő közvetítése szakpolitikai fókuszú volt, részletesen és szisztematikusan ismertette a felszólalók mondandóját. Kiemelte Magyar ígéretét egy egészségügyi miniszteri poszt visszaállításáról – amit más portál nem emelt ki. A hangvétel végig mértéktartó és elemző maradt. A cikk a kongresszus tartalmi vonatkozásaira koncentrált, és törekedett arra, hogy az eseményt politikai kontextusba helyezze, anélkül hogy érzelmi tónust vinne a szövegbe.
A Magyar Nemzet rendkívül kritikus hangvételű cikket közölt. Beidézték Deák Dániel gúnyos kommentárját:
Amikor a facebookos kamuprofilok nem tudnak megjelenni
A portál narratívája szerint a Tisza Párt működése mesterséges és fenntarthatatlan, amit a tudósítás szelektív idézetekkel és ironikus megfogalmazásokkal támaszt alá. A cikk elsősorban a gyenge szervezettségre, a kongresszus iránti csekély érdeklődésre és a párt mögött álló hitelességi problémákra építi érvelését, miközben kerüli a program részletes ismertetését vagy az elhangzott beszédek tartalmi elemzését. A tudósítás így inkább az esemény legitimitását kérdőjelezi meg, mintsem annak tényleges tartalmával foglalkozik.
A Mandiner fő üzenete: a kongresszus kudarc volt.
Kudarcba fulladt Magyar Péterék kongresszusa…
A cikk szerkezete és szóhasználata egyértelműen arra törekszik, hogy a Tisza Pártot gyenge, felkészületlen és szervezetlen formációként mutassa be. Kiemelik, hogy a kongresszuson nem történt valódi előrelépés a jelöltállításban, és a programot sem ismertették kellő részletességgel. Az írás visszatérően hangsúlyozza a részvétel alacsony számát, a szervezési hiányosságokat és a felszólalások üres retorikáját. Az érvelés lényege szerint a rendezvény inkább tűnt szimbolikus mozgósítási gyakorlatnak, mintsem valós politikai fordulópontnak. A cikk hangvétele végig távolságtartó és leértékelő, az eseményt egy kezdetleges, bizonytalan politikai kísérletként ábrázolva, amely egyelőre nem bizonyította, hogy képes lenne komoly választói támogatottságot vagy pártszervezetet kiépíteni.